Google

Google

Google – najpopularniejsza marka w Internecie, której misją jest uporządkowanie światowych zasobów informacji, zobowiązała się do uzyskania neutralnej emisji dwutlenku węgla począwszy od 2007 roku. Zwiększenie świadomości ludzi na temat globalnych zmian klimatu poprzez produkty Google, inwestycja w odnawialne źródła energii oraz rozwój technologii, carbon offsetting – to sposoby, dzięki którym Google zamierza osiągnąć założony cel.

Wymiana całego oświetlenia na energooszczędne we wszystkich biurach Google na świecie, dostarczanie pracownikom darmowych rowerów na dojazdy do pracy oraz poruszania się po kampusach Google, rabat w wysokości 5 tys. dolarów na zakup samochodów spalających 5l/km (dla pracowników w USA) – to niektóre ze sposobów redukcji emisji gazów cieplarnianych przez korporację.

Image Google nie tylko zmniejsza swój wkład w emisję dwutlenku węgla, ale pracuje także nad przyspieszeniem rozwoju w dziedzinie technologii ekologicznych. Firma stworzyła projekt o nazwie Climate Savers Computing Initiative. Jest to konsorcjum, które działa na rzecz projektowania i eksploatowania bardziej energooszczędnych komputerów i serwerów.

Jednak największą inwestycją, na skalę światową, jest Google Solar Panel Project - instalacja na głównej siedzibie Google w Mountain View (Kalifornia) paneli słonecznych. Do uruchomienia komputerów, serwerów, do prawidłowego funkcjonowania wszystkich sprzętów biurowych zużywane są ogromne ilości energii. Aby zaspokoić, przynajmniej w szczycie jej zużycia, zapotrzebowanie na energię w kampusie Google, na dachu budynków zainstalowano panele słoneczne. Ogniwa fotowoltaiczne pokrywają dachy ośmiu budynków i dwóch świeżo skonstruowanych parkingów samochodo- wych. Łączna ich powierzchnia to ponad 18 tys. m2.

Instalacja została oddana do użytku 18 czerwca 2007 r. Jest największą instalację solarną w USA zamontowaną na jednym kampusie oraz, według Google, największą tego typu na świecie.

Ogniwa, o łącznej mocy 1.6 MW, są w stanie pokryć zapotrzebowanie około 1 000 kalifornijskich gospodarstw domowych, co jest równoznaczne z pokryciem w 30% zapotrzebowania na energię w Googleplex podczas dziennego szczytu jej zużycia. Dzięki ogniwom fotowoltaicznym jest to oszczędność 393 tys. dolarów rocznie i około 15 mln dolarów w ponad 30-letniej żywotności paneli. W takim tempie, system zwróci się za około 7,5 roku.

ImageRezultatem jest redukcja emisji dwutlenku węgla o 1,6 tys. ton/rok, co jest równoznaczne z przejechaniem 6,8 mln km/rok.

Instalacja jest pierwszym, tak dużym, krokiem w redukcji wpływu firmy na środowisko. Projekt ma pokazać, że inwestycja w energię odnawialną może przynosić wymierne zyski. W planach Google jest osiągnięcie 50 MW mocy zainstalowanej z odnawialnych źródeł energii do 2012 r.

Korporacja stworzyła stronę internetową poświęconą projektowi – Google Solar Panel Project Page. Strona zawiera wykres obrazujący ilość energii wygenerowanej przez ogniwa fotowoltaiczne w danym dniu, tygodniu lub od początku ich uruchomienia oraz przeliczenie tej energii na ilość energii jaką zużywają sprzęty domowe. Na przykład, czy wiedziałeś, że 6300 kWh to ekwiwalent ponad 52 tysięcy godzin oglądania telewizji? Teraz już wiesz.

ImageNajnowszą inicjatywą podjętą przez Google, ogłoszoną 28 listopada 2007 r. jest inicjatywa strategiczna RE<C (Renewable Energy Cheaper Than Coal), zmierzającą do uzyskania elektryczności z odnawialnych źródeł energii, która będzie tańsza niż elektryczność produkowana z węgla. W tym celu Google zamierza uruchomić wewnętrzną grupę badawczo-rozwojową, której prace skupią się początkowo na technologiach związanych z pozyskiwaniem elektryczności ze źródeł solarno-termicznych, na badaniach nad innowacyjnym podejściem do wykorzystania energii wiatru i na poprawie systemów geotermalnych.

„Naszym celem jest uzyskanie ze źródeł odnawialnych energii o mocy 1 GW, która byłaby tańsza niż energia z węgla. Wierzymy, że cel ten uda nam się osiągnąć w ciągu kilku lat, a nie dziesięcioleci. Już dziś istnieją możliwe do zastosowania technologie, dzięki którym energia ze źródeł odnawialnych może stać się tańsza od węgla. My chcemy zgromadzić specjalistów, których ekscytuje wizja pracy nad tymi technologiami, żeby je rozwijać.” - przekonuje Larry Page, współzałożyciel Google i prezes ds. produktów.

Image


Źródło:
http://www.google.com/corporate/green/energy/
Google Solar Panel Project


Za pozycjonowanie tego serwisu odpowiada Sunrise System.

Copyright © 2007 - Biomasa | Realizacja: SoftTree.pl | Programowanie: Maszyna.pl