Google

NATURALny DOM

Oszczędny w eksploatacji, zdrowy dla mieszkańców, przyjazny środowisku - budując swój własny dom warto zastanowić się nad tymi cechami. Na energooszczędność i niezależność energetyczną budynków zwraca się obecnie coraz większą uwagę. Nie zapominajmy, że za oszczędnością finansową idzie dbałość o ochronę środowiska – redukcja emisji gazów cieplarnianych. Budując swoje cztery ściany możemy zatem wpłynąć na zahamowanie postępujących zmian klimatu.

ImageNATURALny DOM jest rozwiązaniem, które powinni wziąć pod uwagę ci, którym powyższe kwestie nie są obojętne.

Dzięki wyeliminowaniu wentylacyjnych strat ciepła, wykorzystaniu energii słonecznej oraz recyclingu ciepła dom ten zużywa mniej energii niż dom tradycyjny. Dodatkowo, NATURALny DOM zbudowany jest w całości z materiałów naturalnych, dających się odzyskiwać lub utylizować.Image

 

 

 

W NATURALnym DOMu zastosowano, zgodny z prawami przyrody, system ERS (Energy Recycling System), którego podstawowymi elementami są:

  • Pochłaniacz energii – umieszczony na szczycie domu, służy do pozyskiwania energii słonecznej oraz odzyskiwania energii cieplnej przenikającej przez warstwę izolacyjną zewnętrzną i odzyskiwania energii z pary wodnej.
  • Kominek z płaszczem wodnym – służy do uzupełniania energii w systemie w czasie zimy poprzez spalanie drewna (biomasa).
  • Grzałka elektryczna – działająca w taryfie nocnej służy do awaryjnego uzupełnienia energii.

Zgromadzone w wymienione sposoby ciepło magazynowane jest w akumulatorach i służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej przez cały rok oraz do ogrzewania domu w sezonie grzewczym.

Dom energooszczędny cechuje się przede wszystkim bardzo dobrą izolacją termiczna ścian. NATURALny DOM zbudowany jest z oddychających aktywnych ścian składających się z dwóch warstw izolacji termicznej przedzielonych wentylowaną pustka powietrzną. Para wodna przenika przez wewnętrzną warstwę i dostaje się Image do pustki, po czym jest z niej usuwana na zewnątrz. System taki eliminuje wentylacyjne straty ciepła (wynoszące przeciętnie 120-180 kW/m2a w domu tradycyjnym), a także odzyskuje ciepło zawarte w parze wodnej przenikającej przez oddychające ściany aktywne. Oddychające ściany są podstawą systemu wentylacji, która zapewnia stałą wilgotność na poziomie 40 proc.

Wymienione oszczędności oraz solarny zysk ciepła powodują, że teoretycznie dom mógłby działać bez dostawy ciepła z zewnątrz, praktycznie zużycie energii w NATURALnym DOMu wynosi poniżej 20 kWh/m2a i jest 10 razy mniejsze od zużycia energii w domu tradycyjnym.

NATURALny DOM zapewnia swoim użytkownikom bezpieczeństwo energetyczne niezależne od rozwoju sytuacji na międzynarodowym rynku paliwowym. Do jego ogrzewania wykorzystywana jest bowiem niezależnie energia słoneczna, energia powstała przez spalania drewna oraz energię elektryczną, która może być produkowana z energii wiatru lub wody.

Więcej informacji:

Image

 

 

 

Architekt Andrzej Głąb Studio 
44-100 Gliwice
ul. Zamenhofa 5
T/F +48 32 279 40 47
M +48 509 534 424

http://www.naturalnydom.pl/

Na stronie znajdziemy m.in. kalkulatory, za pomocą których: przeliczymy różnicę w kosztach użytkowania domu tradycyjnego oraz NATURALnego DOMu, orientacyjny koszt budowy domu w zależności od jego powierzchni, sposobu wykończenia i prowadzenia budowy oraz licznik energii przedstawiający on-line ilość energii wyrażoną w kilowatach oraz w przeliczeniu na złotówki, a także temperaturę i wilgotność panującą w jego wnętrzu.

Za pozycjonowanie tego serwisu odpowiada Sunrise System.

Copyright © 2007 - Biomasa | Realizacja: SoftTree.pl | Programowanie: Maszyna.pl